Únava, nízky tlak, priberanie, neschopnosť schudnúť, studené končatiny, vypadávanie vlasov, nízka bazálna teplota, bolesti hlavy, málo energie, depresia, napätie, nervozita… Máte ich napriek tomu, že beriete Euthyrox a Váš lekár tvrdí, že parametre štítnej žľazy sú v norme. Lenže v norme nestačí, musia byť optimlálne.
Hashimoto /alebo autoimunitná tyreoditída/ je predovšetkým autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je útok vlastného imunitného systému na štítnu žľazu. Protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy a objem štítnej žľazy klesá. Keď klesne natoľko, že nedokáže vytvárať dostatok hormónov, človek sa dostane do hypofunkcie t.j. má zníženú činnosť štítnej žľazy a s tým spojené vyššie spomínané symptómy.
Podľa štatistík trpí ochorením približne 1% žien vo veku nad 30 rokov, prevalencia u mužov je 10x nižšia.
Klasická medicína rieši toto ochorenie iba sledovaním, t.j. čaká sa, kým sa objem štítnej žľazy nezmenší natoľko, že už nedokáže vytvoriť dostatok hormónov a potom je nasadená substitučná lieča levotyroxínom = T4, čo je syntetický hormón štítnej žľazy /euthyrox, L-tyroxin, Tirosint…/. Predpokladá sa, že dostatok T4 sa premení na T3 /trijódtyronín/, čo je aktívny hormón štítnej žľazy a je potrebný pre každú bunku tela.
V zahraničí sú v liečbe Hashimota pred nami a fungujú tam okrem klasických aj tzv. funkční /celostní lekári. Tí liečia Hashimota na dvoch úrovniach:
- Je potrebné zastaviť tvorbu protilátok t.j. dostať ich do normy, aby sa znížilo riziko rozvoja ďalšieho autoimunitného ochorenia. To sa robí stravou, detoxom od ťažkých kovov, LDN a ďalšími opatreniami.
- Je potrebné nastaviť substitučnú liečbu hormónmi tak, aby fT3 a fT4 boli OPTIMÁLNE – nestačí aby boli v norme /v referenčnom rozsahu/. Pri tomto je potrebné skontrolovať aj zdravie nadobličiek, vitamíny a minerály. Podľa zahraničných skúseností sú hormóny štínej žľazy optimálne, keď fT4 je v strede referenčného rozpätia a ft3 v hornej štvrtine referenčného rozpätia.
Prírodná liečba ochorenia – NDT
Veľmi málo Hashimoto pacientov je bez hypo symptómov na monoliečbe levothyroxínom – T4, nakoľko im nefunguje dobre konverzia z T4 na T3. Vtedy je možné doplniť liečbu syntetickým hormónom T3. Niektorí pacienti však pri syntetických hormónoch majú nežiadúce účinky a vtedy je na mieste nasadiť liečbu NDT – natural dessicated thyroid = sušená štítna žľaza zo zvierat /prasiat alebo kráv/, ktorá v prírodnej forme obsahuje hormóny tak ako ľudské telo, teda T4, T3, T2, T1 a kalcitocín. Prieskumy medzi pacientami ukazujú, že pacienti sa cítia lepšie na liečbe T3+T4 alebo na NDT, ako na monoliečbe T4. /zdroj: https://www.thyroid.org/patient-thyroid-information/ct-for-patients/april-2018/vol-11-issue-4-p-4-6/
>>> UŽITOČNÝ CHECKLIST ŠTÍTNA ŽĽAZA TU (klik)
A teraz môj osobný príbeh:
Som mama 2 detí v strednom veku.
Autoimunitné prejavy mi začali v r. 2006 v mojich 26 rokoch, keď mi diagnostikovali peľové alergie /odmala mám alergiu na kyselinu acetylsalicylovú – acylpirín/.
Nasadili mi antihistaminiká a kľudne som si nažívala ďalej až do prvého tehotenstva v r. 2012, kde mi na preventívnom skríningu v krvi vyskočili protilátky proti tyreoidálnej peroxidáze – anti TPO.
Hormóny štítnej žľazy s TSH boli ok, tak som fungovala obstojne bez liečby do druhého tehotenstva v r. 2015 /spätne si uvedomujem dlhšiu potrebu spánku, studené končatiny, zimomrivosť, nízky tlak/.
Počas druhého tehotenstva mi bol predpísaný Euthyrox, a do r. 2017 som fungovala viac menej v pohode. O ochorení som nevedela v zásade nič, len že treba brať lieky a to je všetko. Nikto mi neodporučil žiadne opatrenia na pokles protilátok, objem štítnej žľazy postupne klesal.
Koncom roka 2016 a začiatkom roka 2017 mi nabehli ďalšie zdravotné ťažkosti: chudnutie, prerušovaný spánok, skoré vstávanie, zle sa mi zaspávalo, búšenie srdca, bolesti hlavy, napätie, nervozita, únava, málo energie, padanie vlasov. Na niekoľko mesiacov som potrebovala pomoc v domácnosti. V r. 2017 som sa dostala k informáciám o tom, ako liečia toto ochorenie v zahraničí a začala som si študovať aj zahraničnú literatúru.
Nasadila som si LDN /low dose naltrexone, takmer okamžite som cítila zlepšenie nervozity a napätia.
V máji 2018 som si našla lekárku v Rakúsku, ktorá predpisuje NDT. Zistila mi estrogénovú dominanciu, nedostatok vit. D a železa. V lete 2018 mi nasadila vit. D, železo a bioidentický progesterón. Od polovice septembra 2018 nasadzujem postupne NDT a posledné hypo príznaky – bolesti hlavy, bolesti kĺbov miznú. Je to pre mňa zázrak.
Na Facebooku v skupine HashimotoSkCz som robila prieskum, kde som požiadala ľudí, čo berú Euthyrox, L-Tyroxin, odpovedať na otázku, či sú bez symptómov zníženej funkcie štítnej žľazy.
Odpovedalo 80 ľudí a ani jeden nie je bez symptómov. Takže všetci títo majú nedostatočnú liečbu. Ale nemuseli by, ak by na Slovensku boli dostupné iné možnosti liečby.
Kde je NDT a T3 dostupné?
V USA už niekoľko desaťročí.
V niektorých krajinách západnej Európy /Nemecko, Rakúsko, Írsko…/.
V Škótsku bolo používanie NDT schválené v r. 2017 v parlamente /https://www.scottishparliament.tv/meeting/members-business-elaine-smith-msp-thyroid-patients-deserve-fair-treatment-november-22-2017/
A čo Slovensko? Viete pomôcť?
HashimotoSkCz@gmail.com
Ak potrebujete informácie o lepšej liečbe hypotyreózy:
www.temazdravie.sk – du lupy dajte štítna žľaza
Ak sa chcete poradiť – moje skupiny na FB:
Hypotyreoza / HashimotoSkCz / stitna zlaza /autoimunita
Asi tomu nerozumiem, aký je rozdiel byť v norme ...
Mna prekvapuje samotny Euthyrox. Uziva sa na ...
To si opísal prístup tvojho ošetrujúceho ...
Dakujem za informacie, ktore su v dnesnej dobe ...
Bohuzial,slovenskemu skorumpovanemu a vykradnutemu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty