V článku sa dozviete, že existuje aj iná liečba zníženej funkcie štítnej žľazy, aké ťažkosti majú ľudia pri zníženej funkcii štítnej žľazy a koľko ľudí napriek liečbe Euthyroxom čí L-thyroxinom má ťažkosti.
>>> UŽITOČNÝ CHECKLIST ŠTÍTNA ŽĽAZA TU (klik)
O mne
Som pacientkou so zníženou funkciou štítnej žľazy a liečba Euthyroxom či L-Thyroxinom (T4) mi nenavrátila plné zdravie. Ja som sa však nevzdala, naštudovala som si problematiku, našla inú lekárku a už niekoľko rokov mám kombinovanú liečbu.
Robím osvetu v tejto problematike najmä v mojej Facebookovej skupine
https://sk-sk.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/
a
Dlhovekosť/ Energia/Zdravie/Biohacking
s cieľom, že sa nájde nejaký lekár, ktorý na Slovensku začne liečiť tak, ako liečia v zahraničí funkční lekrári.
Do veľkej miery si ľudia aj na liečbe Euthyroxom, L-Thyroxinom a pod vedia pomôcť aj sami.
O mojej diagnóze
Moja diagnóza sa vola HASHIMOTOVA TYREODITÍDA alebo HASHIMOTO a je to AUTOIMUNITNÉ OCHORENIE. Pri tomto ochorení dochádza k zmenšovaniu štítnej žlazy (telo vytvára protilátky antiTPO a/alebo antiTG, ktoré “útočia” na štítnu žľazu) a časom sa pacientovi zníži objem štítnej žľazy natoľko, že nestačí vytvárať dostatok hormónov a výsledkom je HYPOTYREÓZA t.j. ZNÍŽENÁ FUNKCIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY.
O mojej nedostatočnej liečbe
Diagnózu hashimotova tyreoditída som dostala v r. 2012 počas prvého tehotentsva, keď mi skríningom boli zistené protilátky proti štítnej žľaze. Substitučnú liečbu som dostala v r. 2015 na začiatku druhého tehotenstva – Euthyrox.
Pol roka po pôrode sa moje ťažkosti, ktorým som dovtedy neprikladala význam (zimomrivosť, studené končatiny, únava, potreba dlhšieho spánku, vypadávanie vlasov a zhoršená kvalita vlasov, nadváha) začali zhoršovať. Pribudli ťažkosti s trávením, nervozita, napätie, zlý spánok, chudnutie a hnačky.
Teraz už viem, že ak človek dlhšiu dobu nemá optimálne hodnoty parametrov štítnej žľazy, vyčerpajú sa nadobličky, dôsledkom čoho je v prvých štádiách únava a neskôr napätie, nervozita, chudnutie a nekvalitný spánok (dlhé zaspávanie a prerušovaný spánok).
Vyšetrenie u endokrinológa ukázalo všetko v norme a dostala som odporučenie na pychiatriu. Túto epizódu mojho života rozoberať na tomto mieste nebudem, len uvediem, že tento smer liečby mi nepomohol.
V r. 2017 som si začala študovať informácie k problematike najprv na internete, následne v literatúre a zistila som, že v zahraničí funkční lekári liečia kombinovanou liečbou t.j. podávajú pacientom hormóny T4 + T3 alebo NDT v takých množstvách, aby mali pacienti hormnóny fT3 a fT4 optimálne.
Bežní lekári nepozerajú na optimálne hladiny krvných testov, stačí im, aby boli v norme, no prax fuknčných a holistických lekárov je iná.
Optimálna hladina fT4 jepodľa ich praxe minimálne v polovici referenčného rozpätia a optimálna hladina fT3 je minimálne v 3/4 referenčného rozpätia.
O mojej lepšej liečbe
Našla som si lekárku v Rakúsku, ktorá mi nasadila inú liečbu (NDT), ako bola doterajšia (Euthyrox) a moje symptómy výrazne ustúpili.
Pri tomto ochorení treba povedať, že je potrebné ho liečiť na 2 úrovniach:
- zabezpečiť optimálnu hladinu hormónov fT3 a fT4 (podľa praxe funkčných lekárov) Euthyrox či L-Thyroxin zabezpečí optimálne hladiny iba 1-25% pacientom) kobinovanou liečbou T4+T3 alebo NDS
- zabezpečiť remisiu autoimunitného ochorenia, inak hrozí riziko preuknutia ďaľšieho autoimunitného ochorenia (lupus, psoriáza, vitiligo, je ich viac ako 100)
Okrem doplnenia hormónov bolo v mojom prípade potrebné riešiť aj autoimuntnú stránku, čo moj zdravotný stav este vylepšilo.
Toto je môj úvod do problematiky HYPOTYREÓZY na Blogu denníka SME.
Viac článkov k problematike štítnej žľazy mám uverejnených na mojom webe:
https://temazdravie.sk/stitna-zlaza/
Mohlo by Vás zaujímať:
AKO A PREČO PRACOVAŤ NA POKLESE PROTILÁTOK
AKO SA LIEČI HYPOTYREÓZA V ZAHRANIČÍ
Ostatné články z kategórie štítna žľaza: ŠTÍTNA ŽĽAZA
Ak sa Vám článok páčil a chcete pokračovanie na túto tému, prosím Vás o odber a lajk.
Ďakujem
Celá debata | RSS tejto debaty